Ajakirja Kodustiil (Postimees) detsembrikuu numbris ilmus artikkel valgustusest. Selleks vestles meie salongist Liisa Johanna Luts valgustusteemadel pikemalt ajakirjanik Krista Kiiniga ning kuna täies mahus intervjuu ajakirja ei mahtunud, siis jagame seda hea meelega teiega siin.
Kas tooksite palun alustuseks välja, milliseid üldreegleid peaks kodu valgustamisel silmas pidama, et elamine oleks piisavalt valgusküllane ning samas hubane? Kas on hea, kui lisaks üldvalgustusele, laelampidele, on igas toas ka mõni seina-, põranda- või laualamp?
Sagedane viga, mida kodu valgustamisel tehakse on see, et valgusti paigaldatakse ainult vastu lage või kasutatakse süvisvalgusteid. Selline lahendus ei tekita ruumile ei soojust ega iseloomu. Samuti raisatakse sellega elektrienergiat, sest seintelt ei peegeldu valgus tagasi. Laevalgustus on loomulikult lihtsaim lahendus ning kindlasti ka vajalik, kuid lisaks sellele on vajalikud ka põranda-, laua- ja seinavalgustid. Vastavalt ruumi kasutusotstarbele on need praktilised näiteks diivanil lugemiseks, samas annavad ruumile ka lisaväärtust nii disaini kui valgustuse osas. Aktsentvalgustusega saab tuua välja ruumis kunsti, iluasju riiulitel või lihtsalt mängida valgusefektidega seintel. Ruumi valgustamisel võiks arvestada nii meeleolu-, aktsent- kui ka töövalgustusega, kombineeritult annavad need valgustused parima tulemuse.
Üks kõige lihtsam, soodsam ja mugavam lahendus elamise valgusküllasuse, aga samal ajal ka hubasuse tagamiseks on dimmerdamine. See võimaldab kontrollida valguse eredust vastavalt päevavalgusele, tujule või tegevusele. Näiteks võib liiga eredalt valgustatud ruum rikkuda mõnusa hubase õhtusöögi, kuid samas on õppimiseks, mängimiseks või koristamiseks just vajalik. Siin tulebki appi dimmer ehk valgusregulaator.
Vastavalt teie töökogemusele, milliseid vigu kipuvad inimesed kodu valgustamisel tegema – näiteks, kas valgustatakse ebapiisavalt, kasutatakse liiga vähe erinevaid valgusallikaid, või vastupidi, liiga eredaid lampe vms?
Kõige sagedasem viga, mida kodu valgustamisel tehakse, on see, et valitakse valgustid, mis ei anna ruumile piisavalt valgust. Seetõttu pöördutakse meie juurde tihti murega, et ruumi oleks vaja lisavalgust ning tihti tuleb see mure lahendada põrandavalgusti lisamisega, sest lisavalgustite jaoks laest või seinast enam juhtmeid tuua ei saa. Seetõttu oleks mõistlik valgustite valimisel kasutada spetsialisti, kes oskab valida ruumi sobiva valgustugevuse, disaini ja muude omadustega valgustid, tagades sobiva lõpptulemuse. Alati on parim, kui meie poole pöördutakse juba elektriskeemi koostamise käigus, kuid kuna tänapäeval on erinevate tehniliste võimalustega valgustite valik väga lai, siis oskavad meie spetsialistid soovitada parima lahenduse ka olemasoleva kaabeldusega kodudes.
Kuna valgustusmaailm on praktiliselt LED-tehnoloogiale üle läinud, siis näeme, et inimestel on tihti veel keeruline selles orienteeruda ja seetõttu iseseisvalt võidakse valida kas liiga tugeva, nõrga või vale valgusvärvusega valgustid. LED-valgutite puhul tuleb vaadata nende valgusvoo tugevust, mida mõõdetakse luumenites (lm), samuti on väga oluline valgustemperatuuri skaala Kelvin (K), mille järgi teame, et kas valgusti annab kollakat sooja valgust või hoopis sinakat külma valgust. Erinevate funktsioonidega ruumides on soovitatav kasutada erineva värvustemperatuuriga valgust. Mida suurem on number, seda külmem on valgus. 2700-3000K on soe, kollakas ja hubane valgus ning kodudes soovitame kasutada just seda vahemikku. Loomulikult olenevalt ruumi otstarbest on ka siin erandeid ja selle osas saame anda salongis nõuandeid.
Kuidas mõjutavad kodu valgustatust lampide värvid (metalne, tumedad ja matid toonid) ning mida selles osas peaks teadma? Kui silmatorkavad võiksid valgustid olla, et üldmulje samal mitte liiga väsitavalt ei mõjuks?
Valgustite värv ei mõjuta kodu puhul mitte ainult disaini, vaid peab mõtlema ka sellele, et kupli värv võib mõjuda sellele, kui palju valgusti valgust annab. Võime valida küll tugeva valgusvooga LED-valgusallika, kuid kui paigaldame selle näiteks musta kangast kupliga valgusti sisse, siis peame arvestama sellega, et tume kuppel neelab kindlasti valgust. Seetõttu valides tumedad valgustid võiks jälgida seda, kas kupli sisu või reflektor on heledad või siis soovitame kasutada tugevamaid valgusallikaid, et tuba liiga pime ei jääks.
Väga oluline valgustite viimistluse ja värvi valimisel on kindlasti disaini aspekt. Kui ei kasutata just väga minimalistlikku ja märkamatut valgustust, on valgustid tihti disainielemendid ning peavad kindlasti sobituma ülejäänud interjööriga. Seetõttu on meie salongi töötajad alati laiemalt kursis sisekujundusmaailma trendide ja sisustusteemadega, et oskaksime nõu anda valgustite kogu interjööriga sobitamisel.
Kuidas lisada saabunud pimedal ajal tubadesse valgustite abil avarust ja soojust?
Inimeste valgusetunnetus on tõesti väga erinev. Seetõttu ei ole eluruumide osas ka konkreetseid nõudeid, sest osad inimesed eelistavad elada ja toimetada täiesti valgetes ruumides, samas kui osade inimeste jaoks on liigne valgus väsitav ning nad eelistavad hämaramaid tingimusi. Siin kohal tuleb jälle appi dimmerdamise võimalus, mis võimaldab reguleerida valguse just endale sobivaks. Kuid kuna elame Eestis ning talved on meil pikad ja pimedad, siis on õige valgustuse valik meie kõigi jaoks oluline. Seetõttu on hea, kui lisaks heale üldvalgusele on ruumis ka seina- või põrandavalgustid. Nende valgus tekitab hubasuse ning annab võimaluse ka valgusega mängida. Kombineerides ruumis erinevat tüüpi valguseid ja valgusteid saame valida kellaajale ja tujule täpselt sobiva kombinatsiooni.
Mida peaks silmas pidama valgustite värvide, valguse hajutatuse ning lampide materjalide valimisel erinevatele ruumidele, elu-, magamis- ja lastetoale?
Valgusti värvide valik sõltub täiesti interjöörist ja siin kindlasti konkreetseid reegleid ei ole. Isegi lastetubades soovitame tihti kasutada neutraalset tooni valgusteid, sest lõbusust saab luua ka väikeste detailidega, mida on hiljem lihtne vahetada. Neutraalse valgusti puhul võib seda edukalt kasutada aastaid, ka siis kui laps enam nii väike ei ole. Lastetubades soovitame kasutada pigem hajutatud üldvalgust andvaid valgusteid, kui suunatavaid prožektori tüüpi valgusteid. Kui aga disaini poolest sobivad just prožektori tüüpi valgustid, siis soovitame valida võimalikult laia valgusnurgaga valgusallikad ning jälgime, et need valgustaksid kogu ruumi ühtlaselt. Lastetubades on eriti oluline, et oleks piisavalt valgust, sest lapsed teevad nii mängimise kui õppimise käigus tegevusi, mis nõuavad täpsust. Selleks, et nende silmi mitte väsitada, on hea valgus väga oluline. Tihti ei soovi kliendid kasutada lastetubades klaasist valgusteid, sest juhul kui toas otsustatakse näiteks jalgpalli mängida, siis võib see ohtlik olla.
Elutoas peaks samuti arvestama, et vajadusel oleks võimalik tuba hajutatud üldvalgusega täiesti valgustatuks muuta, näiteks pimedal ajal koristamiseks. Samas saab suunatud kitsamate valgusvihkudega luua efekte või tuua välja näiteks maale või riiuleid. Vastupidiselt levinud arvamusele ei pea maalivalgustid olema alati seinavalgustid, vaid õige kraadiga valgusvihu valimisel võib maali edukalt valgustada ka näiteks laes asuva prožektorvalgustiga. Materjalide suhtes elutoavalgustitel piiranguid ei ole. Näiteks soovitame industriaalstiilis kodudesse loomulikult metallvalgusteid, kuid sobivad samuti ka kangast või klaasist valgustid. Tähtis on kogu interjööri ühtne tervik.
Magamistoas on harjutud kasutama kõige rohkem just kangast valgusteid, kuid õnneks on hakatud aina rohkem kasutama ka muid materjale ja neid julgelt ka kombineerima. Juhul kui magamistuba on minimalistlik ja külm, võib kangas-, klaas- või kristallvalgusti lisada hubasust ning soojust. Kuna magamistoas paiknevad tihti riidekapid või garderoobid, siis soovitame pöörata tähelepanu kindlasti nende valgustamisele. Kapi ette või garderoobi soovitame valida laia valgusnurgaga suunatavad valgustid, et neid vajadusel reguleerida.
Mida soovitaksite valgustite ja elektripirnide ostmisel jälgida energiasäästlikkuse aspekti silmas pidades?
Keskkonna ja tarbijate rahakoti säästmiseks keelas Euroopa Liit alates septembrist halogeen valgusallikad, mida seni hõõgpirnide asemel laialdaselt kasutati. Soovitame halogeenpirnide asemel kasutada LED-valgusallikaid, millel on kõige laiem valgustugevuse ning valgusvärvuse valik. LED-valgusallikad on kindlasti säästlikumad ja selle võrdlemiseks tasub vaadata kui palju vatte (W) antud valgusti või valgusallikas võtab. Samas tuleb LED-valgusallika valimisel olla ettevaatlik, sest hetkel ei ole veel teada, et mis mõju LED-valgusel ja eriti selle sinispekteril meie tervisele on. Ka väga kollaka värvusega LED-valgusallikas võib meie silmale märkamatult olla tugeva sinispekteriga ning tekitada unehäireid või muid terviseprobleeme. Soovitame võimalusel kasutada heade tootjate sisse ehitatud LEDvalgusallikaga valgusteid, sest meie kogemuse põhjal on nende kvaliteet kõrgem ning ohutegurid meie tervisele madalamad.
Millised on praegused valgustitrendid? Kas on midagi väga uut, üllatavat, kardinaalselt erinevat varasemate aastatega võrreldes?
Nagu kogu sisekujunduse- ja disainimaailmas, nii ka valgustite puhul jätkab võidukäiku Art Deco ning eelmise sajandi keskpaiga mõjutused. Materjalide poolest iseloomustavad seda viimastel aastatel väga trendikaks saanud marmor, messing ja samet. Kuid aina rohkem on asendunud kuld ja poleeritud messingviimistlused veidi rahulikemate soojade metallitoonidega. Eriti populaarseks on saanud pehme kuld ja harjatud messing, millega paljud tootjad on välja tulnud. Samuti on väga populaarsed matid viimistlused, eriti just pastelsetes toonides. Klaasist valgustite puhul on trendiks erinevat tooni klaasid, eriti palju kasutatakse halli suitsuklaasi.