LED-ribade kasutusala on tõeliselt lai ja mitmekülgne ning valgusribad võimaldavad luua väga erinevaid lahendusi ja efekte. Näiteks mõnus meeleoluvalgus elutoas, erinevat tooni valgus vannitoas ja garderoobi valgustamine, need on vaid mõned LED ribade kasutusalad ja võimalused on tegelikult piiritud.

Linea Light LED-ribad

LED-ribade maailm paistab alguses üsna keeruline ja segadusse ajav ning võib tunduda, et lihtsam oleks kasutada klassikalist “üks valgusti keset tuba” lahendust. Tasuks aga mõelda sellele, et LED-ribadega saame ruumi muuta huvitavamaks, luua valgust vastavalt meeleolule ning rõhutada teatud ruumiomadusi, mille tulemusel jätab kogu ruumilahendus läbimõeldud ning erilise mulje. Tegelikult piisabki täiesti sellest, et teil on idee, mida soovite saavutada ning meie valgustuseksperdid panevad kokku just teile sobiva lahenduse ja soovitavad selleks vajalikud tooted. Kuid selleks, et LED-ribade maailma natuke selgust tuua, panime siia blogipostitusse kirja mõned olulisemad asjad, millele võiks tähelepanu pöörata.


LineaLight – Fylo+Direct

Kõigepealt tuleks mõelda sellele, kui palju valgust peaks üks LED-riba andma. Kui eesmärk on lihtsalt hubane kuma ja atmosfäärivalgus, siis piisab täiesti alates 4,3 W võimsusega LED-ribast, mis annab valgust 350 luumenit (valgusvoo mõõtühik) meetri kohta. LED-riba puhul ongi oluline teada, et W (vatid) ja luumenid esitatakse tavaliselt meetri kaupa. Selleks, et mõista, kui palju valgust saame kokku, peame korrutama luumenid LED-riba meetrite arvuga. Kui aga soovime LED-ribaga anda ruumi väga palju valgust, siis on olemas palju võimsamad LED-ribad. Näiteks 29W LED-riba annab lausa 4000 luumenit valgust ühe meetri kohta. Ja loomulikult on nende vahepeal väga erineva võimsusega LED-ribasid ning vastavalt vajadusele oskame soovitada just teile sobivat.

Teiseks tasuks mõelda, mis tooniga võiks valgus olla. Kas eelistada pigem väga sooja (2700K), sooja (3000K) või külmemat valgust (4000K)? Tuleb silmas pidada, et soojem valgus annab hubasust ja lõõgastab ning külmem valgus teeb pigem erksamaks ning olenevalt ruumi kasutusalast on mõlemad vajalikud. Kui aga sooviks on, et vahel oleks valgus soe ja vahel hoopis külm, siis on võimalik paigaldada LED-riba, mille puhul saab kelvineid (valgusvärvuse värvitemperatuuri mõõtühik K) muuta vastavalt vajadusele. Sellist LED-riba nimetatakse „tunable white“ ja see võimaldab reguleerida valgust 2200-6500K vahemikus. Samuti on olemas LED- ribad, mis täisvõimsuse peal on juba pigem sooja valgusega 3000K, kuid valgust hämardiga reguleerides muutub see veelgi soojemaks, lausa kuni 1800K, mis on juba äärmiselt soe ja hubane valgus. Sellist valguse hämardamise süsteemi nimetatakse „dim to warm“.

Samuti on taas populaarseks muutunud RGB LED-ribad, kus punane, roheline ja sinine värv ja nende segunemise tõttu moodustuvad muud värvivarjundid võimaldavad valguse värvust vastavalt tujule muuta. Edasiarendus juba aastaid kasutatud RGB LED-ribadest on RGBW tehnoloogia, kus on lisaks eelnevalt mainitud kolmele värvile on lisaks ka valge valguse kiibid,
mis võimaldab saavutada puhtamat valge valguse tooni ja samuti rohkem värvitoone, kui tavalise RGB LED-ribaga.

Oluline on teada, et LED-ribasid kasutatakse profiilis, mis on kaetud kattega põhjusega. Nimelt on profiil vajalik LED-riba jahutamiseks ning selle kaitsmiseks tolmu, niiskuse ja muude LED-ide eluiga vähendavate väliste faktorite eest. Profiil ise kujutab endast konstruktsiooni LED-riba kinnitamiseks. Kõige sagedamini on see metallist (alumiiniumist) ja selle LED-riba paigaldatakse selle soontesse. Kate on tavaliselt valmistatud plastikust ning selle eesmärk on lisaks riba kaitsmisele ka valguse hajutamine. Tänu kattele muutub valgus pehmemaks, ühtlasemaks ja ei jää näha LED-ribale omased valgustäpikesed. Valguse hajutamiseks on soovitatav just matt kate, kuid on oluline teada, et võrreldes läbipaistvate katetega väheneb valgusvoog märkimisväärselt, lausa 20-40%.

The Light Group LED-riba aknalaua valgustamiseks

LED-ribasid on väga erinevates hinnaklassides, kuid oluline on enne valiku tegemist uurida, et tegu oleks kvaliteetse tootjaga, kes pakub oma LED-ribadele ja moodulitele pikaajalist garantiid. Väga tähtis faktor on ka valguse kvaliteet, millele peaks eriti tähelepanu pöörama kaubanduspindade ja ilusalongide valgustuse planeerimisel, siinkohal on oluline teada, mis on LED-riba CRI parameetri number. CRI (color rendering index) on värviedastusindeks, mis näitab kui tõetruult valgusti edastab kindlaksmääratud kaheksat pastelset põhitooni. Kodustes tingimustes peaks CRI olema vähemalt 80, kuid meie pakutavatel LED ribadel on CRI enamasti suurem kui 90, mis tagab selle, et näeme värve nendes õigetes toonides, nagu näeksime neid päevavalguses.

Kui soovite ka oma kodus, kontoris võib kaubanduspinnal kasutada LED-ribadega valgustust, siis võtke meiega ühendust ja pakume välja just teile sobiva lahenduse.

Liisa Johanna Luts
Laterna Magica valgustussalongi müügi- ja turundusjuht
liisa@laterna.ee