Kuigi ööd ei ole enam nii valged kui juunikuus, siis on pikad suveõhtud veel ees ning soovime iga võimaliku hetke veeta värskes õhus, grillides või lihtsalt ilma nautides ja pere ja sõpradega aega veetes. Seda kõike on võimalik teha oma kodu aias, terrassil või rõdul, kuid kui soovime värskes õhus veedetud aega pikendada, peame mõtlema välisvalgustusele. Selle mõju ei tohiks alahinnata, sest see defineerib kodu välisilmet ning loob esmamulje, mis võib olla kas positiivne või hoopis negatiivne. Kõige olulisem roll on siiski välisvalgustuse puhul on selle elanikele pakkuda hubast keskkonda, kus veeta mõnusaid suve- ja miks mitte ka talveõhtuid. Soovime teiega jagada oma kogemust terrasside ja rõdude valgustamise erinevate viiside kohta, mis on nende plussid ja miinused ning kuidas valida endale just see kõige sobivam kooslus.

 

Lae- ja rippvalgustid

Õues tõeliselt hubase olustiku loomiseks on hea valik rippvalgusti, mis on ka õue söögilaua või istumisala kohale igati loomulik valik. Kui valgusti asukoht on planeeritud ja paigas juba terrassi ehitamise ajal, on lihtne valida sobiva disainiga ja niiskuskindel rippvalgusti. Näiteks Marset’ valikus olevad rippvalgustid Soho on klassikalisema ja minimalistlikuma stiiliga. Lisaks ka Jaima, mis on rohkem boheemlasliku kuid samas luksusliku joonega. Samuti pakub Artemide tuntud Tolomeo sarjast rippvalgustit Paralume Outdoor, mille klassikalise kujuga kuppel sobib valgustama erinevat stiili rõdusid ja terrasse. Samas sarjas on ka väga hea lahendus olukorraks, kui rippvalgustit soovitakse lisada piirkonda, kus ei puudub elekter või on soov valgusti asukohta aeg-ajalt muuta. Selliseks juhuks pakub Artemide toodet Tolomeo Paralume Outdoor Hook, mis võimaldab valgusti konksuga riputada täpselt sobivasse kohta. Valgustil on pistik ja 5-meetrine juhe, et vajadusel saaks valgusti riputada ka kaugemal asuva õunapuu külge või miks mitte ka valgustama piknikuala.

Artemide – Tolomeo Paralume Outdoor Hook rippvalgusti

 

Pinnapealsed laevalgustid

Kui on tegu aga mereäärse või väga tuulise alaga, tasub mõelda rippvalgusti otstarbekusele. Sel puhul soovitatakse valgusteid, mis ei ripu vaid on pigem lähedal laele. See on ka kõige levinum ja tüüpilisem rõdude valgustamise viis. Selline variant on parem ka madalate lagede puhul, kus valgusti riputamiseks ei ole isegi ruumi, mille puhul võiks arvestada, et laua pinnast valgustini võiks jääda minimaalselt 70–80 cm. Laevalgusti pakub ühtlast valgust ning täidab kahtlemata selle valgustuseesmärki, kuid silmas võiks pidada ka, et tugev üldvalgus laest ei pruugi alati luua hubast keskkonda, mida mõnusaks õhtuveetmiseks soovime. Kui laevalgustus on ainuke kasutatav variant, soovitame kindlasti valida soe kollakas valgus (2400-2700K) ning mitte väga võimast valgusallikat või siis kasutada valgust vastavalt vajadusele reguleerida võimaldavat hämardit. Samuti on võimalik valida hoopis pinnapealsed spot-tüüpi valgustid, mis saavad olla erinevate valgusnurkadega ning suunatavaid, et suunata valgust soovitud alale vastavalt vajadusele. Õue pakub klassikalist plafoonvalgustit SLV ja nende toode Lipa on minimalistlik ja märkamatu, kuid pakub istumisealale või söögilauale mõnusa sooja valguse. Artemide käsitööklaasist laevalgusti Dioscuri sobib nii minimalistliku arhitektuuriga kui ka armsate puidust majade õueala valgustamiseks. Marseti Santorini C laevalgusti on silmatorkava ja erilise disainiga, mis on inspireeritud kalastuslaevade laternatest.

Artemide Dioscuri lae- ja seinavalgustid

Artemide Itka lae- ja seinavalgustid

Põranda- ja lauavalgustid

Lisaks laevalgustitele on rõdul, terrassil või õuealal väga praktilised ka põrandavalgustid, mida saab vajadusel ümber paigutada ning talveperioodil hoiustamiseks mujale viia. Põrandavalgusti võib olla dekoratiivne nagu näiteks Artemide valgusti „O“, mis on tõeline disainelement ning omaette arhitektuurne vorm või siis hubasust loov ja soe nagu Marset’ valgusti LaFlaca. Disainklassika Artemide Tolomeo pakub õue ka põrandavalgustit Paralume Outdoor, mis on suurepärane valik kui soovitakse valgusti kõrgust ja suunda aeg-ajalt mugavalt muuta. Sellist tüüpi põrandavalgustit saab edukalt kasutada ka söögilaua valgustamiseks. Kui on tegu väga tuulise piirkonnaga, on põrandavalgustid võimalik ka terrassi külge kruvidega kinnitada, et vältida valgusti ümberkukkumist või vigasaamist.

Artemide „O“

Marset Cala ripp- ja põrandavalgusti

Seinavalgustid

Pehmeks taustavalguseks on väga sobivad just seinavalgustid. Valgustite paigaldamise kõrgusest oleneb ka valgusvihu suund, milleks on üles, alla või üles ja alla. Mööda seinapinda hajuv valgus on rahulik ning tekitab hubase ja intiimse õhkkonna. Sõltuvalt seina või fassaadi materjalist ja toonist peegeldub valgus ka mingil määral ka üldvalguseks. Loomulikult võib valida ka üleni opaalkattega plastikust või klaasist valgusti, mis pakuvad valgust ümberringi või ette ning pakuvad rohkem üldvalgust ning täidavad pinnapealsete laevalgustitega sarnast otstarvet, kuid lisavad valgustuslahendusele lisadimensiooni.

Marset Plaff-on! seinavalgusti

Süvistatud valgustid

 

Kui hakata valgustust õigel etapil planeerima, on võimalik süvisvalgusteid kasutada nii laes, seinas kui ka põrandas. Süvisvalgustitega on võimalik saavutada väga palju erinevaid efekte ning nendega on võimalik tegelikult lahendada kogu rõdu või terrassi valgustus. Samas peab arvestama, et vahel ei ole süvisvalgustite jaoks piisavalt ruumi ning kasutada tuleb pinnapealseid variante. Samuti on mingis olukorras taimekastide, põõsaste ja puude valgustamiseks kõige mõistlikum variant pinnapealsed prožektorid maas või põrandal, kuna süvisvalgusti võib mattuda mulla või lume alla ning nende pidev puhastamine võib osutuda tüütuks tegevuseks.

 

Pollar-tüüpi valgustid

Pollar-tüüpi valgustid on ideaalseks lahenduseks suurtele terrassidele, mille puhul saab nendega luua erinevaid dimensioone ning mängida kõrgustega, et terrassi kujundust huvitavamaks muuta. Pollar-tüüpi valgustid võivad olla pelgalt dekoratiivsed, valgustada mingit kindlat ala või terrassi piire, kuid peamiselt kasutatakse neid teeraja märgistamiseks ja valgustamiseks, et terrassil oleks mugav liikuda. Samuti on olemas pollar-tüüpi valgustid, mida saab paigutada taimede vahele, et rohelust valgustada ja seeläbi huvitavaid efekte luua.

Marset Lab pollarvalgusti

Niiskuskindel LED-riba

LED-ribad on väga populaarsed siseruumides, kuid valides sobiva toote saab neid edukalt kasutada ka välitingimustes. LED-ribade abil saab valgusega esile tuua arhitektuuridetaile või eraldada mõtteliselt soovitud piirkonda või pakkuda hoopis hubast üldvalgust. Kasutades RGB või RGBW-tüüpi LED-ribasid on võimalik luua ka maitsekaid lahendusi, kasutades erinevat värvi valgust ning nende kombinatsioone. LED-ribadega on valgustamisvõimalused piiritud ning neid kasutada nii süvis- kui pinnaprofiile, mille sisse saab valida väga erineva valgustugevuse ja võimalustega LED-ribasid.

Laia valiku õue sobivaid profiile ja LED-ribasid leiab TLG valikust.

Rõdude, terrasside ja õuealade valgustamiseks on seega väga palju erinevaid viise ja variante. Kõige olulisem on soovide ja vajaduste läbi mõtlemine ning et valitaks sobivaim lahendus nii funktsionaalsuselt kui disaini poolest. Meie tootevalikus on väga palju erinevaid välivalgusteid erineva stiili, eelarve ja võimaluste jaoks. Laias valikus orienteerumiseks ja just endale sobiva lahenduse leidmiseks soovitame pöörduda meie salongi poole, et saaksime teid valiku tegemisel aidata.

 

Liisa Johanna Luts
Laterna Magica valgustussalongi müügi- ja turundusjuht
liisa@laterna.ee