Kätte on jõudnud sombused sügisilmad ja tulemas pimedad talveõhtud, oleme oma tegevused kolinud tubasteks ja veedame hea meelega aega kodus teki all, lemmikajakirja või uusi põnevaid raamatuid lugedes. Seetõttu on just õige aeg mõelda sellele, mida magamistoas mugavaks lugemiseks, lisaks heale raamatule muidugi, kõige rohkem vajame – valgusele. Ühest ja lihtsat vastust küsimusele, milline on hea magamistoa lugemisvalgusti, ei ole olemas – meie harjumused, vajadused ja eelistused on lihtsalt nii erinevad. Püüame siin blogis teile magamistuppa sobivaid erinevat tüüpi seinavalgusteid tutvustada, et leiaksite just endale sobivaima lahenduse.

 

VALGUSTI SUURELE LUGEMISSÕBRALE

Kui oled tõeline raamatukoi ja igaõhtune lugemine on tähtis osa sinu päeva lõpetamisest, siis on mugava lugemisvalgusti omamine magamistoas eriti tähtis. Mugava all pean silmas nii valgusti käsitlemismugavust kui ka mugavust silmale, seega valguse värvust. Kabineti või õppimislaua valgusti, mida kasutame samuti ju lugemiseks, valgus võiks olla pisut külmem, et meid hoida erksa ja keskendununa. Samas magamistoa lugemisvalgusti võiks olla sooja valgusega (2700K), eriti just õhtuti lugedes. Käsitlemismugavuse all pean silmas valgustit, mida saaks vastavalt vajadusele liigutada üles-alla, paremale-vasakule ning ka valgusti pead sobivas suunas keerata. Kui parima lugemisvalgusti auhinna andmine oleks meie teha, pärjaksime lähtuvalt enda kasutajakogemusest ja klientide tagasisidest läbi aastate sellega kindlasti Artemide Tolomeo seinavalgusti. Lisaks legendaarsele ja palju auhindu võitnud Tolomeole pakub Artemide ka sisseehitatud sooja LED-valgusega seinavalgustit, mida on samuti väga mugav käsitleda ning mis sobib minimalistlikuma joone armastajatele, milleks on Demetra seinavalgusti.  Mõlema valgusti suureks plussiks on, et nad kumbki ei eelda seinast tulevat juhet, valgusti saab elektri seinakontaktist. Demetra ning Tolomeo LED-versiooni eelisteks on ka, et valgustid on reguleeritavad pea küljes oleva hämardiga, see tähendab, et vastavalt vajadusele saab valgust kohandada tugevamaks või nõrgemaks.

Demetra seinavalgusti

Tolomeo seinavalgusti

Kuid loomulikult ei loe kõik inimesed voodis, osad eelistavad seda teha hoopis mugavas tugitoolis või diivanil lesides või siis kuulavad hoopis audioraamatuid või taskuhäälinguid. Seetõttu ei ole kõigi jaoks ülireguleeritav ja igatepidi liigutatav valgusti üldse nii oluline. Kui magamistoas üldse kunagi ei loeta, siis on asi lihtne ning soovitan kasutada valgusteid, mille peamine eesmärk on sobituda magamistoa interjööriga ja pakkuda mõnusalt hubast valgust. Siiski, kui vahel ikkagi lugeda või ajakirja sirvida soovitakse, kuid valgusti võiks olla pigem minimalistlikum, siis soovitame valgusteid, mis on mingil määral siiski suunatava valgusvihuga. Samas ei tõmba sellist tüüpi valgustid liigselt tähelepanu ja pakuvad oma funktsionaalsuselt piisavalt valgust, et sellega lühiajaliselt lugedes ei hakka inimene ennast liigselt ebamugavalt tundma. Selliste valgustite eelis on, et kuna valgustipea on üsna väike ja valgus pigem suunatud, ei löö nad tuba liigselt valgeks ning võimaldavad lugeda ka siis, kui kõrvalolija juba uinuda soovib. Sellist tüüpi erinevaid valgusteid pakub näiteks Hispaania valgustitootja Marset, pinnapealse versioonina Ledtube A või siis süvistatuna Ledtube, millel tuli hiljuti välja USB-versioon, mis võimaldab mugavalt laadida telefoni, nutikella või üks kõik millist nutiseadet. Veidi pikema ulatuse ja laiema valgusvihuga on No8 lugemisvalgusti, millel saab valida tamme või musta vengepuu viimistlusega pea vahel, mis annab sellele suunatavale valgustile hubase ja sooja ilme.

Marset – Nº8

Marset – Ledtube A

On ka olukordi, kus seinavalgustid peaksid võimaldama meil lugeda, kuid samas andma ka magamistuppa hubast üldvalgust. Sellisel korral on mõistlik kasutada valgusteid, millel on nii kuppel, kui ka eraldi lugemisvalgusti. Enamasti on sellistel valgustitel kaks lülitit, seetõttu saab kasutada kas ainult ühte või mõlemat valgust korraga. Egoluce valikust leiame Alba seinavalgusti, mis oma valge viimistluse ja minimalistliku joonega sobib hästi ka modernsetesse magamistubadesse. Samuti on kerge ja minimalistiku joonega ka LEDS C4 valgusti Gamma. Hispaania tootja LEDS C4 valikus on ka klassikalisema joonega varinate nagu näiteks BUC seinavalgusti, mille pronksviimistlus sobib ka luksuslikematesse ja rohkem klassikalises stiilis magamistubadesse.

Egoluce – Alba

Teiseks lahenduseks on suunatava kupliga valgusti, mis läbi kupli kumades annab mõnusat hubast valgust, samas valgustit suunates saame valgusvoo mugavalt ka raamatule või ajakirjale suunata.

Artemide – Melampo seinavalgusti

Tõin välja vaid mõned sadadest magamistoa seinavalgustitest, mida oma valikus pakume. Suurema valikuga saate tutvuda meie e-poes, kuid täieliku ülevaate valikust leiate meie salongis, kus on võimalik ka meie valgustusekspertidega koha peal arutada, et leida just teie magamistuppa sobivaim valgusti. Samuti võite meile kirjutada ning saame ka maili teel leida teie jaoks parima lahenduse.

Lisaks seinavalgustitele on magamistoas sobivaks lugemisvalgustuseks ka laua-, põranda- ja miks mitte ka rippvalgustid, kuid nendest räägin pikemalt juba mõnes teises postituses. Seniks ootame teid meile külla!

 

Liisa Johanna Luts
Laterna Magica valgustussalongi müügi- ja turundusjuht

liisa@laterna.ee